İPTV
×
IPTVal.Org
İPTV

İPTV

Televizyon izlenme alışkanlığının değişmesi, eğlence ve iletişim alanındaki yeniliklerin tamamını kapsayan yeni bir teknoloji üretimidir. Yakın gelecekte hızla yaşam alanlarına yerleşen İPTVamaçlarından biri izleyicilerin kendi televizyon programlarını yapmalarına olanak sunmasıdır. Kesintisiz, sınırsız, şifresiz

bu yeni teknoloji hakkında bilgilendirme amaçlı hazırlanan yazı içeriğinde konu hakkında bilinmeyenleri öğrenmek mümkün olacak, konuya vakıf olunmasa dahi konuya yabancı kalınmayacaktır. Bir diğer İPTV tanımını şöyle yapmak mümkün internet üzerinden veri akışını sağlayarak televizyonlara bilgisayar işlevselliği kazandırmak olabilir.

Bu teknolojinin iştah kabartacak getirisi olduğuna inanan pek çok kişi bu alana yatırım yapmaktadır. İPTV sektörüne yapılan ödemeler dikkate alındığında bu alanda çok kar getirmesi beklendiği apaçık ortadadır. Dünya şirketlerinden Ericsson, alt yapısını hazırlayarak İPTV’yi bünyesine kattı. Türkiye’de ise televizyonculuk ile adını duyuran pek çok şirket bu alana yatırım yapmaktadır.

İPTV Hakkında Genel Bilgiler

Konu hakkında giriş bölümünde yapılan açıklamalar yeni bir teknoloji olarak televizyonların işletim sistemlerine uygulanacağını, izleyicinin kendi kanalını yapma hakkı ve kapasitesine sahip olabileceğini tanımlamış ve tümünün İPTV nedir sorusuna cevap anlamı taşıdığını belirtmekte fayda vardır. Başka bir deyişle internetin geniş bant alt yapısı üzerinden verilen yayın hizmetidir.

Bu Teknoloji İle Birlikte Kullanılacak Terimler

Weblog; Kişiye has eylemleri içeren istekleri teknik bilgi ihtiyacı hasıl olmayacak şekilde oluşturma imkanı sunan ve eski tabirle güncenin teknoloji ile özdeşleşerek web olarak kullanılmasını sağlayan sitelere verilen isimdir.

Blogging; ilgi alanına uygun olarak her hangi bir konuda web ortamında açılan blog olarak tanımlanır. Bu Açılan bu blogun altyapısının hazırlanması, içeriğinin oluşturulması tasarım yönünden geliştirilmesi ve sürdürebilirliği gibi konuları anlatmak için Blogging kelimesi kullanılmaktadır.

Edit, sesli görüşme yapmanın televizyon izlerken dahi mümkün olması olarak tanımlanır. İzleme esnasında ekranda açılan pencere aracılığı ile görüşmeleri televizyon üzerinden telefon niyeti ile kullanmak. Telefon amacı ile kullanılacak bu özelliğin uzaktan kumanda tuşlarına artı aktivasyonlar yüklenmesi sonucu oluşmaktadır. Mesela decttuşunun bu özelliği taşıması gibi.

Ping, fiberoptik bağlantı ile bilgisayar ve karşıdaki sunucu arasında akışın sağlanması için geçen süreyi ifade eder.

Proxy; yetkili sunucu, yani bir ağa doğrudan bağlanma yerine aracı bir sunucu ile bağlanma.

Yeni Nesil Televizyon, İnternete bağlanabilen kablosuz televizyon.

Kodi; Pek çok işletim sistemini bir çatı altında toplayan program.

İPTV Nasıl Kullanılır?

İnternet sağlayıcısı ve televizyon öncelikli olması gereken araçlardır. İnternet üzerinden gelen sinyallerin televizyona aktarılması için ayrıca bir geçiş kutusu gereklidir. Bu kutulara İPTV destekli uydu alıcı receiver adı verilmektedir. Bu malzemelerin wifi destekli olması gereklidir. Bu bağlantı sonrası sosyal ağlara da giriş yapma olanağı mevcuttur. Yetkili kişi tarafından kurulumu gerçekleştirildikten sonra kullanım anlatımı konusunda bilgilendirme yapılmaktadır. Bu bilgiler sonrasında İPTV kullanmak son derece kolay olmaktadır.

Bu Teknolojinin Getirdikleri

– Her türlü televizyon programı izlerken, istediğiniz kişi ile açılacak pencere aracılığı ile konuşma imkanı sağlayacak.

– Sponsorluk kavramı çok farklı bir boyuta taşınacak, kişisel sponsor edinme tekniği sunan İPTV izlenmek istenen filmi daha ekonomik hatta bedava izleme olanağı sunacaktır.

– Oturduğunuz yerden hem televizyon izlemek hem de uzaklardaki sevdiklerinizle iletişime geçme konforu sağlayacaktır.

– Normal yayın akışı olmayan ve yayıncı kuruluş tarafından İPTV yükleme programı ile binlerce film, dizi, spor ve diğer programları izleme olanağı sunar.

– Bir DVD Player misali istenilen yerde durdurma, tekrar izleme vs. özellikleri taşıyacaktır.

– Sinema alışkanlığını değiştirecek olan bu televizyon sayesinde gösterime girecek filmler aynı anda evden izlenebilecek.

– Özellikleri arasında taşınabilirlik sağlaması

– Kayıt etme olanağı sunması.

– Alış veriş, oyun gibi anında hizmet sunması

– Mail gönderme ve alma, ses ve görüntüleme imkanı sunması

– En sevilen ve bölümleri kaçırılan televizyon program, dizi ve filmlerinin yeniden izleme olanağı sunması.

Ne Zamandan Beri Uygulanmaktadır.

Fiber optik bağlantı ve diğer altyapısı 2016’dan bu yana hazır olan İPTV sistemi tercih edenler belli bir ücret karşılığında abonelik sistemi ile satın almakta ve televizyon izleme keyiflerini kendi pencerelerinden izlemektedirler. Spor sevenler tüm dünya maçlarını, sinemaseverler vizyona giren filmleri, belgesel izlemek isteyenler de son belgeselleri

İPTV Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Test yayın alarak belli bir süre izlenmeli, Donma, kesinti ve gecikme gibi sorunlar incelenmelidir. Kısa süreli paketler alınmalı, memnun kalındı ise süre uzatılmalıdır. Değişim garantisi olan ve göçmeyen İPTV aboneliği almak dikkat edilmesi gereken önemli bir noktadır. İyi bir satıcıdan satın alınması önerilir. Müşteri memnuniyeti öncelikli olan satın alınması önemlidir. Sorunlar karşısında muhatap bulunmaması İPTV izleyicisini soğutmaktadır.

Dünden Bugüne İPTV

İlk yayın hayatı video konferans şeklinde olan İPTV 1994 yılında faaliyetlerine başladı.

İngiltere İPTV yatırımları ile gündeme geldi ve 1999 yılında ADLS alt yapısı ile tanınmaya başlandı

Daha sonra Amerika 2006 yılında geniş bant internet altyapısı ile yayın vermeye başladı

Dünya genelinde 13.5 milyon aboneliği ile İPTV 2007 yılında rekor kırdı.

Fransa en geniş müşteri kitlesi olan ülkeler arasında ilk sıradadır.

Türkiye İPTV ile tanışmasını 2007 yılında gerçekleştirmiştir. Altyapısı oluşturulduktan sonra ilk test yayını 2009 yılında yapıldı.

Satıl Almak İçin Ne Yapmalıdır?

Bu servisi sunan bir firma araştırmak öncelikli araştırılması gereken konudur. Daha sonra üyelik işlemleri başlanır. İnternet siteleri üzerinden satış yapan firma ya da yaşadığınız ilin yetkili satış noktalarından İPTV satın al ön başvurusunda bulunmak gereklidir. Sunulan paketlerden her hangi birini alabilmek mümkün olduğu gibi full paket alma olanağı da vardır. Paket fiyatına göre abonelik ücretleri belirlenmektedir. Abonelik işlemleri için gerekli prosedürler yapıldıktan sonra kurulum için randevu verilmektedir. Kurulum sonrası İPTV izleme keyfini yaşamak mümkün olmaktadır.

İPTV Denetimi ve Kontrolü

İPTV Türk Telekom denetim ve kontrolü altında yayın yapmaktadır. Radyo Televizyon Üst Kurulu ve Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu’ da denetleme ve yayın ilkelerine uygun yayın yapması konusunda İPTV denetleyiciyi yapmaktadır.

TV Mi İPTV Mİ?

Televizyon kanallarında istenilen programların yayınlanmaması, fazla reklam arasının olması ve yeni program formatının olmaması televizyon izleyicisine sıkıcı gelmektedir. Ayrıca zorunlu yayın akışının olması televizyon izleyicisini artık eğlendirmemekte ve bilgilendirmemektedir. Vizyonda olan filmleri anında değil uzun bir zaman diliminden sonra izlemek film tadı vermemektedir.

Oysa İPTV link bağlantısı olanlar için televizyon yeniden eğlenceli olmaktadır. İstenilen zaman diliminde tekrar seyretme olanağı sunulan diziler, anında canlı yayınlar, kaldığı yerden izlemeler, reklamsız film izleme keyfi avantaj olarak görülmektedir. Üstelik sıkıcı bir yayın akışı izlemek yerine keyfi yayın izlemek uygun fiyatla sağlanmaktadır.

Bu kadar avantajı olan İPTV kişilerce daha çok tercih edilmektedir.  tüm dünyanın alışkanlıklarını yeniden değiştirecek eğlence sektörünün bir parçası olan klasik televizyonun yerini alarak bu alanda teknolojinin ana kumandası olmaktadır.

Her şey insan için ise bu teknoloji de renklerin ve zevklerin farklı farklı olduğu insanın tek düzelikten zevk tercihleri konusunda çıkmasına aracılık etmektedir.

Toplam 0 Yorum Var

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


    WhatsApp