IPTV nedir iptv nasıl çalışır
×
IPTVal.Org
IPTV nedir iptv nasıl çalışır

IPTV nedir? iptv nasıl çalışır?

Çevrimiçi akış hakkında konuşurken, karşılaştığımız birçok terim var, IPTV bunlardan biri. Kablo veya uydu TV gibi geleneksel yayın modlarından internet tabanlı akışa paradigma kayması yaşıyoruz ve bir sistem olarak IPTV’nin bu geçiş aşamasında önemli bir rolü var.

Müşteriler, içeriğe erişmeyi umdukları kadar içeriğe sahip olmakla da ilgilenmezler. IPTV burada devreye giriyor.

IPTV’nin tam olarak ne olduğuna, nasıl çalıştığına ve mimarisine, IPTV hizmetlerinin türlerine ve IPTV’nin geleceğine daha yakından bakalım .

IPTV nedir?

IPTV, internetin canlı veya talep üzerine TV programları ve Videolar sunmak için kullanıldığı İnternet Tabanlı Protokol Televizyonu anlamına gelir. IPTV, dijital televizyon hizmetinin geniş bant veya internet bağlantısı aracılığıyla internet protokolü teknolojisi ile aboneye verildiği bir sistemdir.

YouTube veya Netflix gibi sitelerde veya uygulamalarda milyonlarca kullanıcı tarafından erişilen dijital videodan biraz farklıdır, ancak biraz aynı yaygın, yaygın doğayı paylaşır. Ayrıca standart kablo veya uydu bağlantısının aksine, IPTV’de birden fazla TV seti bir ev içinde tek bir abonelik kullanabilir.

IPTV , izleyicilere izlemek istedikleri programı, izlemekte oldukları herhangi bir yerde, yayınlanmakta olan herhangi bir Canlı TV şovuna girmekten ayrı olarak seçebilmeleri için ek avantaj ve kolaylık sağlar.

IPTV’nin geleneksel TV’den nasıl farklı olduğunu anlamak için, geleneksel TV izleme modunu IPTV ile karşılaştıralım –

Hem kablo hem de uydu, kullanıcıların bu sinyal içindeki belirli kanalları “ayarlamasına” olanak tanıyarak işlev görür ve temel fark, kablonun kablolu bir bağlantı üzerinden olması ve uydu kablosuz olması (yine de evinize ulaşana kadar) olmasıdır. Kablo TV’nin en iyi örneği, koaksiyel kablo bağlantısıyla iletilen Time Warner Cable ve Uydu TV’ye örnek olarak, radyo dalgaları aracılığıyla izleyicilere iletilen ve iletilen DirecTV gibi sağlayıcılar verilebilir.

IPTV, kullanıcıların set üstü kutusuna TV kanallarını iletmek için İnternet protokolü (IP) tabanlı ağ kullanır. İnternet ağları, e-posta, web siteleri ve diğer İnternet tabanlı hizmetleri sunan aynı istemci-sunucu modeli aracılığıyla içerik sunarak kablo ve uydudan farklıdır. Bu blogda daha önce bahsedeceğimiz gibi, IP veya İnternet Protokolü, internet ağına bağlı bilgisayarlar arasında veri paketlerini aktarmak için kullanılan dildir.

Tüketici TV Şovları talep ediyor ve alıyor ve Video içeriği izleyiciye kablo veya uydu yerine İnternet Protokolü (IP) tabanlı ağlar üzerinden iletiliyor. İçeriğin gerçek zamanlı olarak yayınlandığı kablo veya uydudan farklı olarak, bir iletimde ve modeli unutma, IPTV, programlamayı iletim sonunda sunucularda saklayabilir ve kullanıcıların içeriği istedikleri zaman İnternet üzerinden istemesine olanak tanır.

IPTV nasıl çalışır?

IPTV, internette gezinmeye benzer şekilde geleneksel kanal sörfünden çok benzer. Yalnızca görüntüleyiciye videoları iletmek için bir iletim mekanizması olan IP (Internet Protokolü) kullanır. İzleyici herhangi bir TV programını tıkladığında veya video istediğinde, farklı kaynaklardan (sunucular) gelen video veri paketlerine bölünür ve internet üzerinden gönderilir. Video sunucuları, fiber optik kablo ile programları internet bağlantısı üzerinden mevcut hanelere iletir ve talepler gönderilir ve gösteriler geri gönderilir.

[Kendi IPTV hizmetinizi başlatmak mı istiyorsunuz? iptval anında bir tıklamayla yapar. Ücretsiz Kayıt

IPTV’nin nasıl çalıştığını daha iyi anlamak için IPTV mimarisine bakalım.

IPTV mimarisi

Servis sağlayıcının ağ mimarisine bağlı olarak, IPTV dağıtımı için düşünülebilecek iki ana IPTV mimarisi türü vardır: merkezi ve dağıtılmış.

Merkezi mimari modeli nispeten basit ve yönetimi kolay bir çözümdür. Tüm medya içeriği merkezi sunucularda depolandığından, kapsamlı bir içerik dağıtım sistemi gerektirmez. Merkezi mimari, nispeten küçük VOD hizmeti dağıtımı sağlayan, yeterli çekirdek ve kenar bant genişliğine sahip ve verimli bir içerik dağıtım ağına (CDN) sahip bir ağ için iyidir .

Dağıtılmış mimari, merkezileştirilmiş model kadar ölçeklendirilebilir, ancak daha geniş bir sunucu ağını yönetmek için gerekli olan bant genişliği kullanım avantajlarına ve doğal sistem yönetimi özelliklerine sahiptir. Bu nedenle, nispeten büyük bir sistem kurmayı planlayan operatörler, başlangıçtan itibaren dağıtılmış bir mimari modeli uygulamayı düşünmelidir. Dağıtılmış mimari, multimedya içeriklerinin servis sağlayıcının ağı üzerinden etkili dağıtımını artırmak için akıllı ve sofistike içerik dağıtım teknolojileri gerektirir.

Tipik bir IPTV ağının mimari diyagramı

Uydulardan ve Yerel Antenlerden gelen yayın içeriği merkezi birim tarafından alınır. Merkezi birim, canlı TV kanallarının ve AV kaynaklarının IP çok noktaya yayın akışları şeklinde kodlandığı, şifrelendiği ve dağıtıldığı yerdir. Merkezi ünite ayrıca Reklam Sunucuları, Canlı TV Akış Sunucuları, İsteğe Bağlı Video (VOD) sunucuları ve platformunu içerecektir ve bir kullanıcı istekte bulunduğunda isteğe bağlı video varlıklarının IP tek noktaya yayın akışları olarak saklandığı ve sunulduğu yerdir. VOD platformu bazen ile bulunur ve IPTV’nin merkez biriminin bir parçası olarak kabul edilebilir.

İzleyici bu sinyali, geniş bant, fiber optik, DSL vb. Bir dizi seçenek arasından değişebilen yerel veya tercih edilen internet servis sağlayıcıları aracılığıyla sonunda alacaktır.

İzleyici belirli bir iptv hizmetine abone olduğunda, hizmetin özel Set Üstü Kutusu (STB) sağlanır. Set üstü kutusu, TV ekranında görüntülemek için TV ve VOD akışlarının kodunu çözen ve şifresini çözen uç nokta ekipmanıdır. Bu STB, izleyicilerin internet bağlantısına (yönlendirici) bağlıdır ve video ve TV içeriğini izleyiciye iletmek için interneti kullanır.

Bu, bir IPTV mimari modelinin tipik bir örneği olsa da, bugün piyasadaki çok çeşitli servis sağlayıcıları ve pazardaki BT seçenekleri nedeniyle, her bir servis sağlayıcı, ihtiyaçlarına uygun, coğrafi olarak biraz farklı bir mimari uygulamaya karar verebilir. alan, uç nokta internet bağlantısı, yerel pazar koşulları ve gereksinimleri ve iş modeli. Bununla birlikte, özünde, prensipler aynı kalır ve burada gördüğünüzden çok farklı olmayabilir.

 

Toplam 0 Yorum Var

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


    WhatsApp