iptv nedir nasıl kullanılır
×
IPTVal.Org
iptv nedir nasıl kullanılır

IPTV Nedir? Videonun Geleceği Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

IPTV nedir

Medya ortamının bir parçası değilseniz, IPTV’yi duymadığınız için iyi bir şans var. Ama muhtemelen yıllardır kullanıyorsunuz.

Ve muhtemelen gelecekte daha fazla kullanacaksınız. IPTV hızla büyüyor, yeni sağlayıcılar ve hizmetler daha fazla IPTV teklifi sunan geleneksel TV sağlayıcılarının yanında ortaya çıkıyor.

Peki IPTV nedir? IPTV ne anlama geliyor? O nasıl çalışır? TV izleme deneyiminizi geliştirmek için bunu nasıl kullanabilirsiniz?

Cevaplar bizde.

IPTV Nedir?

Temel bilgilerle başlayalım. IPTV tam olarak nedir?

IPTV “internet protokol televizyonu” anlamına gelir. IPTV’deki “IP”, IP adresinizdeki veya VoIP’deki (IP üzerinden ses) ile aynıdır. Bunun anlamı televizyon programlama internet protokolü kullanılarak iletiliyor.

Bunun ne anlama geldiğini anlamak için, IPTV olmayanların nasıl çalıştığı hakkında biraz bilgi sahibi olmanız gerekir. Kablolu veya uydu TV ile yayıncılar sinyal gönderir ve izleyiciler bunları alır; yalnızca yayınlananları izleyebilirsiniz. Bir çeşit kayıt cihazınız yoksa, ne olduğunu dikte edemezsiniz. Ne zaman yapabileceğinizi ayarlayabilir ve mevcut olanları izleyebilirsiniz.

IPTV farklı. IPTV, fiber optik kablodaki ışık darbeleri veya bir uydudan radyo dalgaları ile içerik iletmek yerine, standart internet bağlantınız üzerinden gösteriler ve filmler gönderir. (Kablolu veya uydu internet bağlantısı kullanıyor olabilirsiniz, ancak bunlar genellikle TV sinyallerinizi taşıyanlardan bağımsızdır.)

Belirli bir programda bir dizi şov yayınlamak yerine, IPTV’lerin çoğu isteğe bağlı video (VOD) veya zaman kaydırmalı medya kullanır; bunları ve üçüncü formatı bir an önce tartışacağız.

Tüm bunların arkasında, geleneksel sinyallerden IP dostu olanlara çok sayıda kod dönüştürme de dahil olmak üzere, karmaşık bir ağ mimarisi var. Ama önemli olan şu ki, yayınlanmakta olanları izlemek zorunda değilsiniz. Servis sağlayıcınıza neyi izlemek istediğinizi söyleyebilirsiniz, hemen size gönderirler.

Netflix veya Hulu gibi bir akış hizmeti kullandıysanız, aynı fikirdir, ancak filmler veya ortak gösteriler yerine TV ile.

IPTV için Set Üstü Kutusuna mı ihtiyacınız var?

Çoğu TV IPTV için donatılmadığından, internet bağlantınız üzerinden aldıklarınızı TV’nizin okuyabileceği bir biçime “çeviren” bir set üstü kutuya ihtiyacınız olabilir.

Diğer yandan, bilgisayarınızın IPTV izlemek için hiçbir şeye ihtiyacı yoktur. Bir hizmete kaydolduktan sonra, IPTV formatlarından herhangi birinde (daha sonra tartışacağız) istediğiniz her şeyi akış olarak kullanmak için kullanabilirsiniz.

Dolayısıyla, ekranınızı TV’nize yansıtabilirseniz, IPTV’yi alıcı kutusu olmadan izleyebilirsiniz.

IPTVal

Pek çok TV sağlayıcısı, tamamen IP özellikli yayınlarla ilgili bazı sorunları çözmek için IPTV’ye karma bir yaklaşım benimsiyor. IPTV, bir ton veriyi yüksek hızda iletmek için çok fazla bant genişliği gerektirir.

IPTVal, geleneksel TV servislerini IP tabanlı servislerle birleştirir. En büyük satış noktası, hepsinin tek bir kutudan teslim edilmesidir. Bu, TV sağlayıcılarının tekliflerini abonelerine genişletmesini sağlar.

Ayrıca, set üstü kutusunu tamamen elden geçirmeden yeni ürün ve hizmetleri sunmayı kolaylaştırır. Geleneksel bir modelden daha modern bir modele geçmek için iyi bir yoldur.

IPTV Nasıl Çalışır?

Üç farklı IPTV biçimi vardır. Her birine ayrı ayrı bakacağız.

İstek Üzerine Video (VOD)

VOD akışı tam olarak göründüğü gibidir; istediğiniz zaman video alırsınız. Film akış siteleri VOD sağlayıcılarıdır. Neleri izleyebileceğinize dair herhangi bir süre sınırı yoktur (hizmetin şu anda haklarının neler olduğu dışında).

Servise ne izlemek istediğinizi söylersiniz, internet üzerinden size gönderirler ve izlersiniz. Basit.

Netflix, Hulu ve Amazon Prime Video, VOD hizmetlerinin popüler örnekleridir. (Birçok daha küçük, niş hizmet de mevcuttur.)

Zaman kaydırmalı medya

“TV yakalama” izlediyseniz, bu tür IPTV’yi biliyorsunuzdur. Artık birçok yayın ağı, kullanıcıların bunu yapacak zamanları olduğunda kaçırdıklarını göstermelerine izin veriyor.

Zaman kaydırmalı medya ve VOD arasındaki önemli fark, paylaşılan içeriğin raf ömrünün sınırlı olmasıdır. Geri dönüp birkaç yıl önce kaçırdığınız bir şovun bir bölümünü izleyemezsiniz (evet, olabilirsiniz, ancak o zaman VOD olurdu).

Zaman kaydırmalı medya sunan en popüler hizmetlerden biri BBC’nin iPlayer’ıdır.

(VOD ve zaman kaydırmalı medyanın kulağa çok benzediğini düşünüyorsanız, haklısınız. Çoğunlukla bir şovun yayınlandıktan sonra ne kadar süre izleyebileceğinizle ilgilidir.)

Canlı IPTV

TV yayını gibi, IPTV’de de canlı yayın izleyebilirsiniz. Birçok insan spor etkinliklerini bu şekilde izler; hareket halindeyken telefonunuzda bir oyun yayınlamak kolaydır.

Geleneksel TV medyası yerine internet üzerinden yayın yapmaktan başka, canlı IPTV normal TV ile hemen hemen aynıdır.

FOX Sports Go, CBS Sports HQ, Hulu Live TV ve Sling TV, canlı IPTV sunmaktadır.

IPTV Hizmetleri

IPTV kesinlikle büyürken, yine de oldukça niş bir pazar. Netflix ve Hulu gibi hizmetler çok sayıda TV şovu sunuyor (haklarını alabildiklerinde) ve talep üzerine video hızla büyüyor.

Bu, insanların TV izleme şeklini değiştirmek için henüz çıkmayan önemli bir IPTV formatı.

Catch-up TV giderek daha popüler hale geliyor. FOX, CBS ve NBC gibi sağlayıcılar için uygulamalar indirmek, görüntüleyenlerin TiVo gibi bir set üstü kutu aracılığıyla bir şey ayarlamak ve kaydetmek için çaba harcamadan kaçırdıkları şovları görmelerini sağlar.

ŞİMDİ TV, TVPlayer ve Epicstream, canlı IPTV pazarına giriş yapıyor, ancak yine de daha popüler VOD hizmetleri kadar ana akım değiller.

Spor, TV’nin IPTV’yi en çabuk kucaklayan alanı gibi görünüyor. Bilgisayarınızdan izleyebileceğiniz veya istediğiniz zaman TV’nize aktarabileceğiniz çok sayıda abonelik spor paketi vardır.

Ancak, televizyon dünyasının geri kalanının hemen arkasında olacağı güvenli bir bahis.

Kullanıcıların kendi VOD’larını ve canlı akış hizmetlerini de oluşturmalarına izin veren birçok hizmet açılır. Bu şekilde insanlar becerilerini, tavsiyelerini ve tutkularını dünyadaki herhangi biriyle paylaşabilir (bazı kişilerin bunu Uscreen’i nasıl kullandığını Örnekler sayfamızda görebilirsiniz ).

Kendi IPTV Hizmetinizi Başlatma

Kendi IPTV hizmetinizi başlatmak istiyorsanız, en iyi seçeneğiniz bu sağlayıcılardan birine bağlanmaktır. İhtiyacınız olan bant genişliği, sunucu kapasitesi ve dağıtım kanallarına sahiptirler.

Tek yapmanız gereken kaydolmak, bir plan seçmek ve içeriğinizi yüklemeye başlamak. Ne tür içerik? Kim izleyecek? Nasıl para kazanacaksın? Bütün bu şeyler size bağlı.

Sihirli hileler öğrenmek, formda olmak, dans etmeyi öğrenmek, film izlemek ve aklınıza gelebilecek hemen hemen her şey için IPTV kanalları vardır. Dünyayla paylaşmak istediğiniz bir şey varsa, bunu yapmak için IPTV’yi kullanabilirsiniz.

Tabii ki, yine de tüm bu içeriği kaydetmeniz gerekecek. Bu çok iş gerektiriyor. Ancak bunu yaptıktan sonra, bu hizmetler TV şovlarınızı, videolarınızı veya filmlerinizi kolayca tanıtmanıza ve dağıtmanıza izin verecektir.

Sadece siz ve aboneleriniz için kendi Netflix sürümünüzü oluşturmak gibi .

IPTV’nin Geleceği

Şu anda kaç kişinin IPTV hizmetlerini kullandığını söylemek zor. Çok çeşitli sağlayıcılar, farklı formatlar ve çok sayıda korsan içerikle, takip edilmesi gereken çok şey var.

Ancak, IPTV’nin popülaritesinde artacağından şüphe yok. Grand View Research , pazarın 2025 yılına kadar 117 milyar doların üzerinde olacağını tahmin ediyor. Kullanıcı talebindeki artış ve ağlardaki gelişmeler bu büyümeyi destekleyecek.

Grand View, aboneliğe dayalı IPTV’nin önümüzdeki on yıl içinde hızlı bir şekilde büyüyeceğini öngörerek TVPlayer ve Hulu Live TV gibi hizmetlerin popülerlik kazanacağını gösteriyor.

Bu büyümenin bir kısmı şimdiden başladı.

Büyük medya sağlayıcıları Netflix, Amazon Prime ve diğer akışlı ağır ağırlıklarla rekabet etmek için yeni akış hizmetleri sunmayı planlıyor. Ve daha geleneksel TV sağlayıcıları, uygulamaları aracılığıyla zaman kaydırmalı medyaya izin veriyor. Kablo sağlayıcıları bile abonelerinin telefonlarından izlemesine izin veriyor.

Ve artık insanlar içeriklerini kolaylıkla dağıtmak için kendi kanallarını oluşturabildiğine göre, IPTV seçeneklerinin miktarı ve çeşitliliği hızla artıyor. Görüntüleyenler artık yayıncıların paylaştıklarıyla sınırlı kalmayacak; fitness videolarından kitleye özgü filmlere kadar her şeyi görmek için birbirlerine gidebilecekler.

Toplam 1 Yorum Var

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


  1. IPTV nedir ve yasal mı? - En iyi İPTV Server Hizmeti | Kanallar | Test | Iptval.org | 3 Haziran 2020

    […] çiğnemeyi savunmasak da, çeşitli IPTViptv nedir nasıl kullanılır hizmetlerinin aslında son derece uygun olduğuna dair bir soru yok . Alternatif IPTV […]

    Cevapla
WhatsApp