IPTV NEDİR? SİZİN İÇİN NEDEN ÖNEMLİDİR?
×
IPTVal.Org
IPTV NEDİR? SİZİN İÇİN NEDEN ÖNEMLİDİR?

Temel anlamda IPTV, canlı veya isteğe bağlı video / TV programlamanın bir geniş bant ağ üzerinden dijital olarak iletilmesini sağlayan bir protokoldür.

Stranger Things gibi şovları mobil cihazlarımıza getiriyor ve SlingTV, Hulu ve diğerleri şeklinde kablo ve uydu TV’ye bir alternatif sunarken favori Netflix şovlarımızı izlememize izin veriyor.

IPTV‘nin şimdiye kadar bir hit olduğu kanıtlandı çünkü sevdiğimiz şovları ne zaman ve nerede izlediğimiz üzerinde ayrıntılı kontrol sağlıyor. IPTV iş dünyasına girerken, benzer şekilde işyerindeki kullanıcı deneyimini geliştirebilecek ve şirkete ait multimedya içeriği akış ve dağıtma fırsatlarını artırabileceğiz. 

IPTV Neden Önemli?

IPTV, amaca yönelik televizyonlardan ve kablolardan tüm dünyada hızla genişleyen geniş bant altyapısına geçerek dijital çağa bir adım daha atıyor.

Kablonun aksine, IPTV tabanlı bir çözüm, donanıma veya altyapıya önemli bir yatırım yapmadan birden fazla cihaza hizmet verebilir . Bu, mobil yaş için uygun bir alternatif haline getirir. Bu tür çözümlere aşina olmak, kuruluşların kablosuz bağlantı için lehçeden uzaklaşan insanlar ve “kablo kesiciler” arasında kullanıcı kabul oranlarını artırmasına da yardımcı olacaktır.

IPTV muazzam miktarda zengin video içeriğinin kesintisiz, yüksek hızlı iletimini kolaylaştırdığından, işletmeler üzerinde de olumlu bir etki yaratmayı amaçlıyor.

 • İşletmeler tüm dünyadaki toplantıları, seminerleri ve eğitim etkinliklerini kolaylaştırabilir.
 • Müşteri deneyimini zamanında, zorlayıcı iletişim yoluyla zenginleştirebilirler.
 • İşletme kullanıcıları, bilgisayarlar, mobil cihazlar, set üstü cihazlı dijital TV’ler veya Akıllı TV’ler gibi mevcut cihazlardan şirket içeriğine erişebilir.
 • Kuruluşlar IP ağları üzerinden video ve TV sunarak kullanımı daha iyi izleyebilir ve raporlayabilir ve maliyetleri azaltabilir.

  IPTV Hizmet Türleri

  IPTV, hangi içeriği seçerseniz seçin tamamen etkileşimli olarak tasarlanmıştır. Yalnızca geleneksel bir televizyondan beklediğiniz hızlı performansı elde etmekle kalmaz, aynı zamanda arama, navigasyon ve yakalama gibi etkileşimli özelliklere erişebilirsiniz.

  IPTV hizmetlerinin ana türleri şunlardır:

  • Talep üzerine video. İsteğe bağlı IPTV video kataloğu, sabit diskte set üstü kutuda veya bulutta depolanır.
  • Canlı. Canlı olaylar dijital kayıt yoluyla yakalanır ve doğrudan IPTV cihazına aktarılır.
  • Gecikmeli. bir DVR’de olduğu gibi geri veya hızlı ileri sarmanıza olanak tanıyan zaman kaydırmalı içeriğe erişim sağlar.

   Geçmiş ve Görünüm

   IPTV‘nin temel fikri 1995’ten beri çevrimiçi isteğe bağlı video şeklinde olmuştur. Bununla birlikte, günümüzün uygulaması çok daha güçlü ve sofistike.

   1996’da Adobe, web yöneticilerinin web sitelerinde video paylaşmalarına izin vermek için Flash Web tarayıcı eklentisini tasarladı. Ancak, erken uygulamalar hataya açıktı.

   2000’lere kadar akıllı telefonların ortaya çıkması ve genişbantın büyümesi ile video içeriği yaygınlaşmaya başlamamıştır. YouTube gibi siteler (2005 yılında kuruldu) olağanüstü bir büyüme yaşadı ve şu anda günde yaklaşık bir milyar saat içerik sunuyor .

   Kullanıcılar mobil cihazlara geçtikçe video talebi artıyor: Video görüntülemelerinin yarısından fazlası mobil cihazlardan geliyor. Mobil video görüntülemeleri, dünya çapında mobil cihazların benimsenmesini geride bırakıyor ve kullanıcıların erişme biçimleri varsa, hayatlarına daha fazla video sığabileceklerini gösteriyor.

   IPTV, kullanıcıların TV’nin geleneksel iş modelinin tersine, istedikleri videolara istedikleri zaman erişebilmelerini sağlayan çok yönlü, donanıma duyarlı bir platforma olan ihtiyacı karşılar.

   Sağlam geniş bant sayesinde giderek daha iyi ulaşılabilen IPTV, mükemmel bir geçmişe ulaşıyor. Küresel IPTV gelirlerinin 2020 yılına kadar 80 milyar dolara yaklaşması bekleniyor .

   Daha fazla bilgi edin

   IPTV’nin içerik prodüksiyonunuzda ve yayınlarınızda size nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için Midco’nun üretim yöntemlerini nasıl yükselttiğini öğrenmek için bu örnek olayı okuyun .

Toplam 0 Yorum Var

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


  WhatsApp