IPTV nedir ve yasal mı?
×
IPTVal.Org
IPTV nedir ve yasal mı?

IPTV nedir ve yasal mı? Yayınlamadan Önce Bunu Okuyun!

iptv yasal mı ? Her gün daha fazla insan temel kablo veya uydu programlarına alternatif yollar keşfediyor. Netflix gibi akış hizmetlerinin baskın yükselişi sayesinde , dünya televizyon içeriklerini almak için farklı yollarla uyanıyor. IPTV, insanlara yeni bir TV izleme yöntemi sunan birçok ekstra seçenekten sadece biridir.

Ancak Netflix veya Hulu’nun aksine, IPTV nispeten belirsizdir ve çok fazla insan ilk etapta bunun hakkında çok şey bilmez. İşleri daha karmaşık hale getirmek için IPTV’nin yasallığı sorgulandı. İnsanlar ne kadar yasal ve bu nedenle kullanmanın ne kadar güvenli olduğundan emin değiller. Bu yüzden şu soruyu sık sık duyuyoruz: IPTV yasal mı?

Aşağıda, IPTV’nin temellerini tartışacağız, çünkü okurlarımızın çoğu geleneksel TV görüntülemenin tam olarak ne yapmadığı konusunda hala karanlıkta. Ayrıca, IPTV dünyasına girmeyi seçerseniz, IPTV’nin yasallığının tüm giriş ve çıkışlarını ve kurulumunuzu tamamlamanıza yardımcı olacak yöntemleri tartışacağız.

IPTV Tam Olarak Nedir?

IPTV, İnternet Protokol Televizyonu anlamına gelen bir kısaltmadır. En basit tanım, IPTV’nin kablo, OTT antenleri (Şebeke) veya uydu antenleri gibi geleneksel yöntemler yerine internet bağlantısı yoluyla elde edilen her türlü televizyonlu içeriği ifade etmesidir. Tanım olarak IPTV, HBO’nun akış hizmeti veya Netflix olan çevrimiçi kitaplıkların devi gibi iyi bilinen akış platformlarını içerir.

netflix için en iyi TV

IPTV’nin geleneksel televizyon hizmet yöntemlerini hızla değiştirmesinin en büyük nedeni, sadece fiyattan kaynaklanıyor. Çevrimiçi aboneliklerin, normal kablo veya uydu servis sağlayıcılarınızdan daha düşük aylık ücretlere sahip olduğu kanıtlanmıştır.

Kablo ve uydunun kendi faydaları vardır, ancak maliyetlerden daha ağır basarlar. Birçok IPTV hizmeti, bir kablo veya uydu faturasının bir kısmına mal olan aylık ücretlere sahiptir. Çevrimiçi akış hizmetleri gittikçe daha popüler hale geldiğinden ve giderek daha büyük içerik kataloglarına sahip olduğundan, birçok insanın neden geçiş yaptığını veya en azından geçiş yapmayı düşündüğünü anlamak çok fazla zaman almaz.

Artan popülaritesine rağmen, hala çitin üzerinde oturan birçok insan var ve bunların çoğu IPTV’nin hala içinde bulunduğu çamurlu sulardan kaynaklanıyor. Birçok insan hala IPTV’nin yasal olup olmadığını anlayamıyor. Öyleyse, rekoru bu inkar edilemez uygun aracın yasal statüsüne bir kez ve herkes için ayarlayalım.

IPTV Yasal mı yoksa Yasadışı mı?

Zaten kendi kendinize neden IPTV’nin yasal olup olmadığını sormayı düşünüyorsunuz? Youtube ve Netflix gibi yerlerin açıkça yasal olduğu açıktır, bu nedenle IPTV’nin tamamen iyi olması gerekir, değil mi?

Ne yazık ki, işler o kadar basit değil. Eğer onlar olmasaydı, ilk etapta soruyu sormak zahmetli olurdu.

IPTV Yasadışı mı? IPTV, izlediği sürece yasaldır ve telif hakkı ihlali yasalarının kurallarına uyar. Bu anlamda iptv yasal mı‘nin yasal olup olmadığını sormak, internetten veri indirmenin yasal olup olmadığını sormak gibidir. Böyle bir soruyla ilgili sorun, basit bir evet veya hayır garantisi vermenin çok geniş olmasıdır.

IPTV ne zaman kurallara uyar? Aslında oldukça sık. Daha önce de ima edildiği gibi, Netflix, Hulu, HBO Go, Amazon Prime Video, Youtube ve ünlü çevrimiçi akış platformlarının diğer birkaç örneğine bakın. Dünya çapında milyonlarca insan bu hizmetleri kesinlikle hiçbir sorun olmadan kullanıyor.

IPTV ne zaman kurallara uymaz? Bu, IPTV yasal olduğunda genellikle oldukça açık olduğu için ancak daha az yasal hale geldiğinde bulanıklaştığı için cevaplanması daha zor bir sorudur.

IPTV hizmet sağlayıcıları, içeriklerini yasal olarak kullanma hakkına sahip olmadıkları (lisanslama, sahiplik veya başka bir yolla) yayılma veya yayınlama gibi yasadışı modalarla elde ettiklerinde, telif hakkı yasalarını ihlal ediyor ve yasayı ihlal ediyorlar . Görüntüleyenler ve müşteriler için sorun, hizmet sağlayıcılar bunu yaparken her zaman açık değildir. Belli nedenlerden dolayı, bu şirketler kanunları çiğnediğinde kamuya açıklamıyor veya reklam vermiyor.

IPTV hizmetlerinin yasaları ne zaman ihlal ettiğini anlayabilmek için, farklı İnternet Protokolü TV hizmetlerinin ve bunları birbirinden farklı kılan şeylerin bir dökümünü yaşamamız gerekecek.

Farklı IPTV Çeşitleri Nelerdir?

Zaten topladığınız gibi, IPTV aslında oldukça geniş bir terimdir. Birçok farklı şirket stilini, akış hizmetlerini, cihazları ve abonelik planlarını kapsar.

Bu aslında IPTV’nin yasal ve yasadışı biçimlerini ayırt etmenin bu kadar zor olmasının en büyük nedenlerinden biridir. Birisi masum bir şekilde IPTV’nin bir biçiminin tamamen yasal olduğunu varsayabilir, çünkü kullandıkları diğerleri de yasaldır. Sonunda etik olmayan bir şey yapabilirler ve farkına bile varmazlardı. Bu yüzden neyin kabul edildiğini neyin kabul edilmediğini ayırt edebilmek önemlidir.

Yasal IPTV hizmetlerini yasadışı hizmetlerden nasıl tanıyacağınızı öğrenmek aslında çok karmaşık değildir. Çünkü bizim için çok karmaşık işler zaten yapılmış. Bunun nedeni kısmen hem yasal hem de yasadışı IPTV hizmetlerinin bugüne kadar hiç olmadığı kadar popüler olmasıdır.

Yine, IPTV platformları DMCA yasalarının (Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası) öngördüğü haklara sahip olmayan içerik üretiyorsa yasal değildir . Bu, bir şeyin DMCA yasalarına uymadığını anlamak için yapmanız gereken tek şey, birçok yasadışı IPTV hizmeti arasında var olan birkaç temel modeli tanımak ve denemek.

İstek Üzerine Video nedir?

Birincisi, IPTV bu bağlam için yasal ve yasadışı jargonun dışında birkaç farklı biçimde gelir. Birçok IPTV hizmeti, İsteğe Bağlı Video anlamına gelen VOD’lar olarak belirlenmiştir. Bunlar, istediğiniz zaman içerik akışına izin veren ve ayarlanmış veya sabit bir programa sahip olmayan platformlardır. Netflix ve Youtube, VOD platformlarının açık ara en büyük örnekleridir.

Formülatör Z8 VOD

Canlı Yayıncı Nedir?

Bir başka popüler IPTV kategorisi canlı yayıncılardır. Bu gün, bir kablo veya uydu bağlantısından izlemenin aksine, internetten buhar içeriği yaşamak daha popüler hale geliyor. Bu özellikle haberler veya önemli spor etkinlikleri gibi programlarla yapılır. Canlı yayın, isteğe bağlı hizmetler kadar popüler değildir, ancak büyüyorlar ve burada kalmak için görünüyorlar. iptv yasal mı

IP Döküm nedir?

Akılda tutulması gereken son bir kategori, canlı internet simulcasting denilen bir şeydir, ancak canlı IP veya IP döküm gibi diğer isimlerle gitme eğilimindedir. Bu, resmi olarak lisanslı canlı yayına benzer, ancak birkaç önemli fark vardır. Bu yöntem aslında içeriği başka bir kaynaktan canlı yayınlarken, canlı yayın kendi kaynağıdır (BBC’nin iPlayer’ı bunun popüler bir örneğidir).

Lütfen bu kategorilerin üçünün de bir hizmetin yasa dışı olup olmadığını veya daha spesifik olarak DMCA yasalarını ihlal edip etmediğini söylemediğini unutmayın. Ancak bu farklı kategorileri not etmenin yararlı olmasının nedeni, genellikle bir şeyin yasadışı olup olmadığına dair ipuçları olarak hareket etmeleridir.

Bir IPTV Hizmetinin Yasal Olduğunu Nasıl Anlayabilirsiniz?

VOD’lar söz konusu olduğunda, indirmesi ücretsiz olan veya bir kerelik abonelik fiyatıyla gelen belirsiz bir medya oynatıcıya rastlayabiliriz. Bu, açıkça söylememelerine rağmen, DMCA yasalarına uymayan IPTV hizmetleri arasında yaygın bir eğilimdir.

Dikkat edilmesi gereken bir şey, Netflix gibi yasal hizmetlerin aylık bir ücreti vardır, ancak diğer birçok IPTV programı tamamen ücretsizdir veya sadece bir kerelik ödeme talep eder. Bu zırhlı bir kural olmasa da, iyi bir kural. Birçok yasadışı IPTV hizmeti bu modus operandi izler.

Akılda tutulması gereken başka bir şey, IPTV kutuları olarak adlandırılan cihazların varlığıdır. Bu tür birçok marka bugün var ve hem yasal hem de yasa dışı çeşitli IPTV abonelikleriyle çalışmak üzere tasarlanmıştır. Bu IPTV kutularından hangisinin yasal olduğunu veya olmadığını ancak çoğu zaman ürünün “tam olarak yüklendi” veya bu satırlar boyunca bir şey olarak tanıtıldığından daha çok fark edemeyebilir, muhtemelen uyumlu veya önceden yapılandırılmış olduğunu ima eder yasadışı IPTV planları ile.

Alternatif IPTV Hizmetlerini Kullanmayı Düşünmelisiniz?

Amerikan vatandaşları, yasalarının aslında İngiltere gibi dünyanın diğer bölgelerine kıyasla biraz farklı olduğunu da belirtmelidir. DMCA yasalarını ihlal eden içeriği görüntülemek aslında teknik olarak yasa dışı değildir.

Dağıtım Akışları Görüntülemek Değil, Yasadışı Olan Nedir

Aslında yasadışı olan, onları yeniden dağıtan ve izleyicilere yayınlayan kişidir. Örneğin, yasadışı bir IPTV hizmetinden içerik görüntülemek teknik olarak DMCA’ya uymaz. Bununla birlikte, bu tür içerikleri indirmek ve daha sonra dosyaları başkalarına göndermek veya çevrimiçi göndermek aslında DMCA’yı ihlal eder.

Yasayı çiğnemeyi savunmasak da, çeşitli IPTViptv nedir nasıl kullanılır hizmetlerinin aslında son derece uygun olduğuna dair bir soru yok . Alternatif IPTV platformlarına katılmayı seçerseniz, bilmeniz gereken birkaç şey var.iptv yasal mı

VPN’ler Ekstra Güvenlik Sunar

Bu senaryoda kendiniz için yapabileceğiniz en önemli şey, zaten bir VPN’niz yoksa bir VPN elde etmektir . VPN, sanal özel ağ anlamına gelir. İnternette gezinirken veya veri indirirken gerçek IP adresinizi maskeleyen bir protokoldür. Birkaç VPN hizmeti vardır ve bunların çoğu 30 güne kadar ücretsiz denemeler sunar. Bazı VPN’ler tamamen ücretsizdir, ancak en iyileri genellikle oldukça uygun olan aylık bir ücretle gelir.

Sonuç Düşünceleri

IPTV hizmetlerinin yasallığı konusundaki derinlemesine analizimizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Alınacak çok şey var ama umarız bundan daha iyi bir İnternet Protokol Televizyonu anlayışı ile çıkmışsınızdır.

İçerik yasallığı açısından, TV şovlarınızı ve filmlerinizi yayınladığınız oynatıcı veya sitenin nerede olduğunu bilmek her zaman iyidir. IPTV hizmetleri kesinlikle yukarı ve yukarı, bu yüzden gelecekte daha fazla patlayan görmeyi bekliyoruz. Bu yüzden aşina olmadığınız bir tanesini kullanacaksanız, resmi yasallığını anlayana kadar kesinlikle güvenli olmak için bir VPN kullandığınızdan emin olun.

Toplam 0 Yorum Var

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


    WhatsApp